Archiwum wrzesień 2014


wrz 23 2014 Różnice w działaniu nawiewników higrosterowanych...
Komentarze: 0
Odpowiedni nawiew powietrza to fundament systemu wentylacyjnego. Nieobecność wentylacji to , przede wszystkim, pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach i zwiększenie się wilgoci. Wynikiem bywa rozwój pleśni czy grzybów, co niekorzystnie działa na zdrowie.
Rozwiązaniem tej kwestii, w przypadku nieprzepuszczalnych okien, są nawiewniki. Ułatwiają one dopływ świeżego powietrza, zapewniają poprawną jego cyrkulację. W obecnej chwili na rynku dostępnych jest parę rodzajów nawiewników, różniących się m.in. sprawnością i izolacyjnością.  Różnią się też sposobami działania.
·         nawiewniki higrosterowane posiadają specjalne czujniki kontrolujące poziom wilgotności i samoczynnie zmieniają otwarcie nawiewnika. Wskutek tego korygują ilość powietrza do konkretnych potrzeb. Istnieje też ewentualność blokady na przepływ nikły.
·         nawiewniki ciśnieniowe sterowane automatycznie, w których cyrkulacja powietrza uzależniony jest od różnicy ciśnienia w środku i na zewnątrz pomieszczenia. Im różnica wyższa, tym napływ powietrza podnosi się. Każdy taki nawiewnik posiada ograniczenie, które zapobiega zwiększeniu przepływu.
Brak pomocniczych elementów w oknach utrudnia adekwatnie duży przypływ powietrza. Dlatego nawiewniki okienne są niezbędne dla utrzymania właściwego obiegu powietrza w pomieszczeniach. Stanowią wyłącznie część całego systemu wentylacyjnego, którego celem jest również usuwanie powietrza zużytego przez kanały wentylacyjne. Dzięki kompletnemu systemowi mamy możliwość funkcjonować prawidłowo. Tym bardziej, że zgodnie obowiązującymi aktami prawnymi, w przypadku zastosowania w pomieszczeniach wentylacji innej niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna (np. wentylacji grawitacyjnej), dopływ powietrza z zewnątrz musi odbywać się poprzez urządzenia nawiewne w oknach, drzwiach balkonowych czy w innych odcinkach przegród zewnętrznych.
Nawiewniki poprawiają jakość powietrza, na skutek odpowiedniej budowy pozwalają także oszczędzać energię cieplną.