Odzyskiwanie ciepła rozwiązaniem na zmniejszenie...
Komentarze: 0
Ze względu na bardzo duże koszty wiążące się z ogrzewaniem, właściciele domków jednorodzinnych poszukują efektywnych metod na znaczne ich obniżenie. Doskonałym sposobem, który zaczyna doceniać coraz więcej osób jest zamontowanie wentylacji mechanicznej, w której najważniejszą rolę odgrywa rekuperator.
Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem
Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie tylko zapewnić może wymianę zużytego i już ogrzanego do odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu powietrza na świeże pozyskiwane z zewnątrz budynku ale dodatkowo wysoki odzysk ciepła . Rekuperacja ogranicza nawet do 80 procent zużycie energii , która jest niezbędna do ogrzania nawiewanego do wewnątrz pomieszczeń powietrza .
Co to jest rekuperator?
Wymagany odzysk ciepła zagwarantować może nowoczesna centrala wentylacyjna, której najważniejszym zadaniem jest wymiana powietrza z zachowaniem jego ciepła wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Przy zastosowaniu takiego typu wentylacji mechanicznej za pozyskiwanie ciepła z powietrza, które jest zamieniane na pochodzące z zewnątrz odpowiada zamontowany w systemie wentylacyjnym specjalny wymiennik ciepła zwany rekuperatorem. W zależności od modelu w mechanicznym systemie wentylacyjnym znajduje zastosowanie rekuperator z czynnikiem pośrednim, ruchomym wypełnieniem albo przegrodą płytową.
Na czym polega rekuperacja?
Zjawisko rekuperacji polega na odebraniu ciepła przez zainstalowany w systemie wentylacyjnym wymiennik z wydalanego na zewnątrz pomieszczenia zużytego powietrza a następnie wykorzystaniu jej do zagrzania wwianego, świeżego powietrza. W rekuperatorze dochodzi do przekazania energii powietrza, doprowadzanego do niego poprzez odpowiedni system kanałów wentylacyjnych. W ten sposób wymiana powietrza nie wiąże się z koniecznością jego zagrzania przez system grzewczy co w rezultacie znacznie ogranicza koszt generowany w okresie grzewczym.
Dodaj komentarz